Naziv depresija potiče od latinske reči deprimere, što u prevodu znači potisnuti, pritisnuti dole ili udubiti.
Promena raspoloženja u depresiji može se javiti bez vidljivog razloga ili je ona u očitom neskladu s potencijalnim uzrokom.
Većina ljudi se povremeno oseća tužno ili potišteno. Takođe je potpuno normalno biti tužan zbog neprijatnih životnih događaja, poput smrti drage osobe, bolesti, gubitka posla ili prekida emotivne veze ili braka. Najčešće osećanje žalosti i tuge tokom vremena gube na svom intenzitetu.
Depresija je ozbiljan emocionalni poremećaj koji bitno utiče na funkcionisanje obolelog, njegove odnose s drugim ljudima, uzrokuje porodičnu disfunkcionalnost i dovodi do gubitka radne sposobnosti.
načajni životni događaji (razvod braka, odlazak u inostranstvo ili izbeglištvo, smrt u porodici, gubitak posla i slično).
U drugim slučajevima može se raditi o biološkim i genetskim faktorima koji dovode do hemijskih procesa u organizmu koji utiču na raspoloženje i proces razmišljanja.
Ako se ne leči, depresija može negativno uticati na sve oblasti uobičajenog života osobe, uključujući porodične odnose, prijateljstva i sposobnost da radi ili da se školuje.
Najčešći simptomi depresije
Tri osnovna simptoma depresije:
- depresivno raspoloženje
- gubitak interesovanja i zadovoljstva
- povećanje zamorljivosti (smanjenje energije)
Ostali simptomi:
- psihomotorni nemir
- nesanica (insomnija) ili prekomerno spavanje (hipersomija)
- povlačenje u sebe
- nedostatak ili porast apetita
- problemi u seksualnom funkcionisanju
- slaba koncentracija
- sniženo samopoštovanje
- osećanje krivice
- pesimizam (negativna anticipacija budućnosti)
- somatske tegobe
No comments:
Post a Comment